Kurumsal Kimlik Tasarımında Dikkat Edilecekler Kurumsal Kimlik Nedir ?   Kurumsal kimlik bir kurumun şirket içinde şirket dışında d...

KURUMSAL KİMLİK TASARIMINDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Kurumsal Kimlik Tasarımında Dikkat Edilecekler

Kurumsal Kimlik Nedir ?

 Kurumsal kimlik bir kurumun şirket içinde şirket dışında duruşunu, davranışını temsil etme biçimine denir. Günümüzde birçok kuruluş kurumsal kimlik anlayışını benimsemiş durumdadır. İyi bir firmanın neye ihtiyacı olduğunu kurumsal kimlik çalışması belirler. Yeni kurulan bir firmanın nasıl başlaması gerektiğinden nelerle ilgilenmesi gerektiğine kadar her detayı kurumsal kimliğini ilgilendirir.

Her firma için gerekli tasarımları ve pazarlama yöntemlerini belirlemek ve uygulamak için kurumsal kimlik çalışması önemli bir yere sahiptir.

İyi bir firmanın neye ihtiyaç  duyduğunu kurumsal kimlik çalışması belirler. Başarılı bir kurumsal kimlik çalışması için olmazsa olmaz olarak belirtilen tek şey kurumla ilgili tüm verilerin eksiksiz ortaya konmasıdır. Bu veriler sayesinde çalışmanın en doğru şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

Kurumsal kimlik oluştururken renk seçimine dikkat edilmesi gerekir. Kurumla ilgili fikirlerinizi tartarken bu kurumun tüm içeriğini detaylarını anlamak bilmek gerekir. 

Kurumun kurumsallığı var olan rengi zaten o kuruma aittir, o rengi bulup ortaya çıkarmakla kurumun rengini bulmuş olursunuz.  Renk seçerken sektör, hedef kitle, ve kurumun vermek istediği mesajı dikkate almanız önemlidir. 


Kurumsal kimliği oluştururken izlenmesi gereken süreçleri şu şekilde sıralayabiliriz..

- Tasarım süreci öncesi yapılacakların tespiti ve onaylanması
- Tasarımların zamanlaması
- Tasarımların sunumu
- Sunum sonrası düzeltiler
- Onaylanan tasarımların baskı – uygulama ve teslimat süreci zamanlaması


0 yorum: