G ünümüz itibariyle tüm ticari işletmelerin, marka ve kuruluşların, olmazsa olmaz kurumsal kimlik ürünlerinin en başında   web sitele...

MODERN WEB SİTESİ NEDİR ?Günümüz itibariyle tüm ticari işletmelerin, marka ve kuruluşların, olmazsa olmaz kurumsal kimlik ürünlerinin en başında  web siteleri gelmekte. Klavyemizin karşısındaki bu sanal görüntüler artık firmaların, sunduğu ürün ve hizmetlerin tanıtımı üstlenen sayfalar olmanın çok ötesine geçmiş bulunmakta.
Hızla gelişen bilişim teknolojileri, browser ve yazılım programlarının sunduğu olanaklar ve kullanıcı taleplerinin artması ile birlikte artık 4. nesil web siteleri hayata geçirilmekte.
90’lı yılların başında yaygınlaşmaya başlayan ilk nesil web siteleri kabaca bir kartvizit görevi görmekteydi. Siteden edineceğiniz bilgi firmanın adı, adresi, yaptığı iş ve sunduğu ürün ve hizmetleri görüp iletişim bilgilerine ulaşabileceğiniz, günün koşullarında sadece var oldukları için bile firmaya prestij kazandıran basit yazılımlardı.
90’lı yılların sonuna gelindiğinde ise admin paneli gibi özelliklerin eklenmesi ile ikinci nesil: katalog site dönemine geçildi. Firmalar artık web sitelerinde ürün ve himetlerini istedikleri gibi tanıtıp, istedikleri değişiklikleri kendileri yapabilmeye başladılar. Bu siteler artık firmanın kartviziti olduğu kadar kataloğu ve duyuru aracı olma işlevi de kazandılar.
2000’li yıllar e-ticaret’in dünya ekonomisini ele geçirmeye başladığı yıllar oldu. Bu sitelerle birlikte veri ve bilgi toplamanın, bu bilgileri işleyerek doğru değerlendirmenin önemi ve değeri arttı. SEO en önemli reklam ve PR birimi olarak günlük hayatımızda yerini aldı.
Üçüncü nesil bu web siteleri, ürün ve hizmetleri doğrudan alıcıya ulaştıran, anlık takip edilen ve gün geçtikçe artan oranda ekonomide ağırlık kazanan, firmaların üretim, satış ve reklam stratejilerine yön veren özellikleri ile temel pazarlama enstrümanı oldular.
Günümüz itibariyle ise artık dördüncü nesil web siteleri kullanılmakta. Ürün ve hizmeti son kullanıcılara ya da müşerilere direkt ulaştırmanın yanı sıra müşteriyi arayıp bulan bu siteler, onunla iletişime geçen, değerlendirme, istatistik ve verilerini etüd eden, rakip firma ve piyasa koşullarını analizleyerek firmaların pozisyon almalarını kolaylaştıran birer silah haline geldiler.
Artık irili ufaklı tüm markaların birbirleri ile rekabet edebilmelerine olanak sağlayan bu siteler, dünya ekonomisinin, tanıtım ve reklam bütçelerinin, rekabet koşullarının kökten değişmesini sağladılar.

Köşe başındaki bakkaldan dev holdinglere, bürokratik kurumlardan sivil toplum örgütlerine, sanatçılardan sporculara, güncel dünyada yer almak isteyen tüm kişi, kurum ve kuruluşlar yeni nesil bir web sitesine sahip olmak zorundalar.

0 yorum: